3D принтери у будівництві - стан і перспективи

Про 3D друк в останні роки чув навіть той, хто дуже далекий від сучасних технологій. Тривимірні принтери вже не є фантастичним пристроєм і широко доступні на ринку. Правда, мова йде про прості аксесуари, верх можливостей яких - це настільна фігурка, іграшка і подібні дрібниці. Але фахівці заявляють: 3D друк незабаром буде широко використовуватися в медицині, машинобудуванні і будівництві. При цьому навіть сьогодні є реальні досягнення, які говорять про те, що прогнози експертів - реальність. Например в Дубае официально подошло к концу строительство самого большого в мире здания, напечатанного на 3D-принтере.

Сучасний стан технології

Роботи над створенням тривимірного принтера, який зможе друкувати окремі елементи або навіть відразу цілий будинок, майже одночасно почали групи вчених з Нідерландів, США, Китаю, Англії. І всі вони зіткнулися з однією і тією ж проблемою - матеріали, які використовуються в традиційному 3D друку, не підходять для будівництва, і навпаки, будматеріали ніяк не годяться в якості «фарби» для принтера. Ідеальний матеріал повинен бути дрібнодисперсним, міцним, швидко застигати і давати можливість надавати остаточному виробу будь-яку, навіть найскладнішу форму.

Мости в Амстердамі друкують на 3D принтері

В результаті у британських інженерів народилося рішення, яке сьогодні використовується всією індустрією - спеціальний цемент, який за допомогою екструдування дозволяє наплавляти шари один на інший, і за рахунок цього створювати міцні об'єкти довільного розміру і форми. Технологія дозволяє зводити будівлю без опалубки, що дає можливість будувати відразу весь будинок безпосередньо на будівельному майданчику, без подальшого переміщення.

Китайські фахівці пішли далі і представили світу вже готову машину для 3D друку WinSun, яка здивувала громадськість як вражаючими розмірами, так і можливостями. Гігантський принтер (150х10 м) може всього за кілька годин звести з нуля будинок висотою 6 м, використовуючи в якості матеріалу той самий модифікований цемент з додаванням скловолокна. Звичайно, в результаті виходить максимально просте, невибагливе житло, але його створення обходиться в два рази дешевше традиційних технологій будівництва.

За допомогою 3D-принтера будуть друкувати пористу цеглу з функцією кондиціонера

Не тільки китайці, а й США домоглися певного прогресу у сфері будівель. Компанія інженерів під керівництвом емігранта з України Андрія Руденка створила робочий прототип принтера, який дозволяє зводити будинки швидше аналогічного рішення Китаю, при цьому споруда може перебувати навіть в нерівній, горбистій місцевості. Символічний замок, повністю надрукований командою Андрія, вже знаходиться в одному з парків Міннесоти, і зупинятися на цьому ентузіасти не збираються.

У Нідерландах фахівці порахували, що на даний момент технології не готові до повноцінного друку цілого будинку, і направили зусилля на друк будматеріалів - цегли. В результаті був виготовлений продукт, який отримав назву PolyBricks. Головна особливість цегли в тому, що вони для монтажу не вимагають клею або цементного розчину - з'єднання відбувається за допомогою системи пазів, що нагадують конструктор Lego. Це дозволяє будувати будинки з інноваційного цегли не тільки швидше, але і дешевше, при збереженні надійності і стійкості.

Copyright © . All Rights Reserved