Конопачення зрубу

СЛАБКА ЛАНКА

Деревина - живий, дихаючий матеріал, який славиться здатністю змінювати свої лінійні розміри в залежності від пори року, умов експлуатації, атмосферних опадів, способу обробки (природна або штучна сушка колоди). Будь-зруб володіє деякою рухливістю, що з плином часу призводить до утворення щілин в стінах, псуванні колоди і конструкції в цілому, підвищенню витрат на опалення, а часом і утворення вогкості в приміщеннях. Запобігти негативним наслідкам може конопачення швів між вінцями - старовинний спосіб закладення і утеплення стін, технологія якого практично не змінилася і до цього дня.

Из качественного материала трибуна представлена на сайте, купить вы ее можете по выгодной цене.

КРОК ЗА КРОКОМ

Варто відразу сказати, що сьогодні думки про те, як часто і скільки разів проводити конопачення зрубу, розділилися. Деякі будівельники стверджують, що досить разового утеплення стін сучасними стрічковими матеріалами в процесі складання колод. Досвідчені майстри радять робити це мінімум три рази. Перший - на етапі будівництва, коли матеріал закладають між вінцями і вбивають в щілини в процесі складання зрубу. Другий - приблизно через рік, після початкової усадки будівлі. Після закінчення першого зимового сезону стануть помітні найбільші зазори, і можна буде оцінити стан колоди в цілому. Усадка з утворенням видимих щілин буде інтенсивно відбуватися ще протягом п'яти років, тому обійтися двома підходами, швидше за все, не вийде. Злежування матеріалу, перекручування колод, виклевиваніе натуральних утеплювачів птахами.

Конопачення можна зробити самостійно, але варто враховувати, що робота ця монотонна, що вимагає дотримання ряду умов. Ущільнювач необхідно наносити по всьому периметру, від низу до верху, рівномірно, строго однакової товщини, не залишаючи ні одну зі стін на потім, інакше будинок може просто-напросто перекосити. Якщо не відчуваєте в собі сил на такий подвиг, процес краще довірити професіоналами. Ціна за їх роботу складається з декількох чинників і залежить перш за все від площі, яка підлягає вимагають закладення великих щілин і зазорів. Не менше значення має матеріал виконання і те, чи потрібно проводити декоративну закладення вінців, наприклад, джутовим канатом. Професійні робочі обов'язково зададуть вам всі ці питання і тільки після цього озвучать вартість робіт. Варто також враховувати, що технологія ущільнення дерев'яного та брусового будинків дещо різниться. Колода ставлять на жолоб, що практично виключає затоку води всередину швів, наприклад, при випаданні сильних опадів. Брус за рахунок рівного прямого розташування більше схильний до намокання, відповідно, і його утеплення має бути більш ретельним.

ЛЕН АБО ГЕРМЕТИК?

Конопачення виробляють різними матеріалами. Один з найбільш поширених - утеплення вінців клоччям. Ще більш древній матеріал - натуральний мох. Однак якщо клоччя подекуди застосовують до сих пір, то мох використовують хіба що прихильники виключно натуральних матеріалів, або в разі потреби - для закладення великих зазорів в колодах. Пробивання виробляють тільки якісним мохом певного рівня вологості: сирої сприятиме гниттю деревини, сухий - сильно кришитися, що не дозволить зробити ущільнення якісно. Крім іншого варто бути готовим до того, що мох з плином часу вивалюється з швів і має здатність вбирати воду, що може привести до промерзання вінців. У будь-якому випадку процес конопачення зрубу цим примхливим матеріалом досить складний для самостійної роботи.

Пакля також певні незручності і вимагає наявності майстерності, так як зробити розкладку неоднорідний за структурою лляної вати непросто, шви часто виходять неакуратними, відповідно, взимку будуть продуватися. Крім того, клоччя, як і будь-який інший натуральний матеріал, люблять птиці, які будують з неї гнізда, через це по весні в стінах нерідко утворюються прогалини, які підлягають реставрації.

Більш сучасний варіант - натуральні ущільнювачі у вигляді стрічки або доріжки, згорнуті в рулони. Вони поставляються різного розміру: широкі підходять для первинного конопачення вінців, більш вузькі - для наступних. Поділяють матеріали на виготовлені на основі льону (льноджутовая волокно, стрічка з натурального льону, льноватін, лляної канат), целюлози (з распушенной деревини), міцного і негігроскопічних джуту. До іншої категорії можна віднести стрічку на основі скловолокна, спіненого або екструдованого поліетилену, акриловий або каучуковий герметики. Останні нерідко використовують замість з джутової або лляної стрічкою. У кожного з них є як свої плюси, так і мінуси. Натуральні матеріали екологічні, дозволяють дереву дихати (паропроніцаєми - виводять вологу назовні), штучні відносять до еластичним і більш довговічним. При виборі межвенцового ущільнювача варто звертати увагу перш за все на гігроскопічність, міцність, паропроникність, високі теплоізоляційні характеристики.

У вірному напрямку

Існує два способи проведення конопачення швів зрубу - в набір і в розтяжку. Перший використовується для ущільнення широких пазів і щілин і передбачає велику витрату матеріалу, а також забезпечує більш якісне утеплення. В процесі закладення пасма набирають в петлі і забивають у шви так, щоб стрічка йшла впоперек щілини. Матеріал при цьому підбивають зверху і знизу, після чого додатково ущільнюють шляховиком.

При утепленні методом "в розтяжку" межвенцовий ущільнювач розтягують по довжині шва і поступово утрамбовують спочатку одну сторону (верх), потім, згорнувши матеріал валиком, згинають і підбивають нижню частину складальної або разбівной конопаткою. Такий спосіб підходить для невеликих вузьких щілин. Для ущільнення швів в набір найчастіше використовують клоччя, мох і стрічкові нежорсткі матеріали - льноватін, льноджутовая або целюлозне волокно; в розтяжку - застосовують всілякі стрічки з поліетилену, скловолокна, джуту. Незалежно від обраного методу ущільнення швів перед початком робіт краще порадитися з фахівцем, який підкаже правильне рішення і допоможе уникнути поширених помилок.

Copyright © . All Rights Reserved