Як вибрати і правильно встановити розетки та вимикачі у приміщенні
Сьогодні купити електротовари для будинку не складе особливих труднощів, оскільки їх асортимент на ринку електроніки дуже великий, розрахований на різні споживчі цілі. Серед безлічі товарів представлені розетки та вимикачі — основні затребувані вироби, які забезпечують комфорт керування освітленням та можливість точкового керування побутовою технікою, елементами розумного будинку.
Вибираючи електротовари з категорії розеток та вимикачів, необхідно звертати увагу на низку факторів:
- Надійність пристроїв та наявність сертифікатів якості.
- Заплановане навантаження на один прилад.
- Напруга мережі, що використовується.
- Спосіб та місце монтажу.
- Тип електропроводки у приміщенні.
- Рівень захисту пристроїв.
- Дизайн.
- Варіанти техніки, що підключатиметься.
Необхідно враховувати потреби окремих приміщень у наявності достатньої кількості розеток, доцільність та ергономіку їх розміщення. Те саме стосується і вимикачів. Також враховуються правила монтажу електрофурнітури. Всі необхідні електротовари оптом можна замовити для монтажу на стадії капремонту або будівництва, а в роздріб у невеликій кількості для локальної заміни.
Правила встановлення розеток та вимикачів — поради від магазину електрики
У кожній кімнаті сучасної житлової нерухомості використовуються різні електроприлади, монтуються різні системи освітлення. Для експлуатації яких потрібні відповідні електровстановлювальні вироби. Їх монтаж вимагає дотримання певних правил, щоб експлуатація була безпечною та зручною.
Практично кожен інтернет-магазин електрики до опису продукції додає рекомендації щодо монтажу. При цьому важливо, що для монтажу розеток та вимикачів у різних кімнатах правила можуть відрізнятись. Першою варто розглянути кухню, де зосереджено максимальну кількість розеток, які використовуються для роботи електроприладів — холодильників, витяжок, мікрохвильових печей та інших.
Ще на стадії проектування ліній електропроводки слід врахувати кухонний гарнітур, який буде використовуватись надалі, а також вбудовану в нього техніку. Для кухні важливо дотримуватися таких особливостей:
- Розетки для вбудованої техніки слід розміщувати за стінками сусідніх шаф, вибравши висоту 30-60 см від поверхні підлоги.
- Для витяжки встановлюємо джерело живлення на висоті 5-6 см вище за кухонну шафу, але таким чином, щоб його не прикривав вентиляційний канал.
- При установці розеток усередині тумби з мийкою слід використовувати пристрої з високим захищенням від вологи.
- Розетки та інші електротовари поруч із робочою поверхнею необхідно монтувати на відстані 10-30 см над нею.
- Для електропечі слід вибирати спеціальні розетки з потужністю від 25 А, матеріали виготовлення мають бути негорючими.
Вимикачі краще розміщувати віддалено від джерел води у зручних та доступних місцях, наприклад, при вході в кімнату. Також можна скористатися системою з датчиків руху та присутності, зробивши увімкнення та вимкнення світла автоматичним. Все необхідне для цього пропонує безліч європейських виробників, наприклад Schneider Electric, Netatmo, Legrand.
У вітальні, де зазвичай йде поділ на зону відпочинку та робочу частину, важливо правильно прорахувати кількість та розміщення розеток. Блок слід встановити для підключення обладнання за робочим місцем — для ПК, настільної лампи, додаткового оснащення. Окремо розетка буде потрібна для зони відпочинку — для телевізора, кондиціонера та іншої техніки. Розмістити її можна за телевізором.
У спальні краще розмістити по блоку розеток над тумбами на висоті 15 см. Окремо необхідно передбачити точку для підключення телевізора і кондиціонера. У магазинах електрики в Києві та Україні можна знайти досить цікаві по дизайну вироби, які органічно впишуться в інтер'єр.
У ванній кімнаті розміщувати розетку слід на відстані 60 см від ванни або душової кабінки. При цьому краще вибирати вологостійкі пристрої зі ступенем захисту IP44 і вище, а монтаж здійснюватиметься спільно з пристроєм захисного відключення.
У передпокої часто досить однієї-двох розеток, які іноді використовуються для підключення деяких видів техніки, наприклад, пилососу, системи теплої підлоги та іншого.
Що стосується освітлення у квартирі, то воно виконується з використанням таких видів пристроїв:
- Вимикачі із 1-3 клавішами.
- Прохідні перемикачі з можливістю використання керування світильником із різних місць кімнати чи інших приміщень.
- Органи управління вбудовані в освітлювальні прилади.
Головне, вибрати магазин електрики, в якому можна вибрати все необхідне для монтажу, а також залишитися впевненим у якості та надійності електрофурнітури.